KONUM VE ÇEVRE

Avlu Tiny Houses, Çanakkale ili, Ayvacık’a bağlı Bektaş Köyü’nün sahilindedir. Sivrice koyu olarak bilinen bu bölge, sakin ve dingin tatil anlayışı ile son dönemlerde tercih edilen bir tatil bölgesi olmuştur. Toplu taşımanın nadir ve sadece köylere kadar olduğu bu bölge, asfaltlama çalışmalarının da ancak 3 sene önce tamamlanması sebebiyle bakir kalabilmiştir. 5 deniz mili mesafedeki Midilli adası ile arasında oluşan Müsellim boğazı sayesinde balık açısından zengin ve balık turizmi ile senelerdir tercih edilen bir konumdadır. Genel olarak yerel işletmelerin bulunduğu, tamamı butik sayılabilecek pansiyonlardan oluştuğu koyda farklı restoran ve plaj işletmeleri bulunmaktadır. Denizinin temizliği, su altı dünyasının zenginliği ile popüler olmasının yanında Assos bölgesinin tarihi ve coğrafi zenginliklerinin de ortasında konumlanmıştır.

ASSOS

Tesisimize 12 km uzaklıkta bulunan ASSOS – Behramkale, bölgeye de ismini vermiş, önemli ve en bilinen turistik destinasyonlardan biridir. 3000 yıllık geçmişi ve 3 farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Assos’ta, Athena tapınağı kalıntılarını, Bizans surlarını, Hüdavendigar Camini, Antik liman (2023 e kadar heyelan tahlikesi nedeni ile kapatıldı) ve Agorayı ziyaret edebilir, Antik Yolu izleyerek uzun trekking yürüyüşleri gerçekleştirebilirsiniz.

KIRAN KÖYLERİ

Behramkale ile başlayıp Gülpınar’a kadar uzanan kuzey ege köyleridir. Her biri farklı dokuya sahip olmasına rağmen genel olarak bölgeye has taş yapılarla bezenmiş, zeytinyağı, zeytinyağı ürünleri, meşhur ezine peyniri meraları ve doğası ile büyüleyici bir bölgedir. Her köyün kendi sahili bulunmakta ve bu sahiller gerek yapısal gerek coğrafi olarak birbirinden ayrışmıştır. Bazıları tamamen ıssız kumsallar sunarken, diğerlerinde konforlu konaklama tesisleri bulabilirsiniz.

APOLLON SMINTHEUS TAPINAĞI

Gülpınar daki, Homeros’un İlyada destanında da adı geçen Apollon Smintheus tapınağı, MÖ 150 yıllarında günümüze kalmış, Truva kültür ağının önemli bir parçasıdır. Tapınak’ta Hellenistik Çağ Anadolu mimarlığına imzasını atan Mimar Hermogenes’in uyguladığı pseudodipteros (yalancı iki sıralı sütun) plân tasarımı kullanılmıştır. Araç ile tesisimizden 25 dakikalık mesafededir.

TRUVA VE TRUVA MÜZESİ

Dünyaca ünlü bu arkeolojik sit alanını ve yeni müzesini, yaz dönemi boyunca her gün saat 09:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Filmlere konu olan, hakkında destanlar ve hikayeler yazılan Truva, bölgenin görülmesi gerektiğini düşündüğümüz en önemli kültür miraslarından biridir. Tesisimizden araç ile 45 dakikalık mesafededir.

ÇANAKKALE

Hem abidesi, hem tarihi hem de en yakın şehir olma özelliği ile günübirlik gezileriniz veya Çanakkale Şehitliği ziyaretleriniz planlayabilirsiniz. Araç ile 1 saatlik mesafededir. Seramik müzesi, Şehir Müzesi ve Etnoğrafya müzesi gibi birçok farklı kültürel etkinliğin dışında, Truva filminde kullanılmış olan ve sonra Çanakkale şehrine armağan edilen meşhur Truva Atını da Çanakkale Kordon’da görebilirsiniz.

KÜÇÜKKUYU VE ADATEPE ZEUS ALTARI

Eski bir balıkçı kasabası olan Küçükkuyu, tesisimize 45 dakikalık araba mesafesindedir. Restoranları, marinası ve gümrüğü bulunmakla beraber, Zeus Altarı da yine Küçükkuyu sırtlarından körfeze hakimdir. Çok tanrılı uygarlıklar döneminden kalma, tanrılara adak adanan altar, nefesleri kesen bir manzara ile Edremit körfezine bakmaktadır. Eski bir rum köyü olan Adatepe köyü de hemen yakınındadır. Ayrıca kasaba girişinde Zeytin Müzesini de gezebilirsiniz.

KAZ DAĞLARI MİLLİ PARKI

Yemyeşil doğası, yüksek oksijen seviyesi ve Afrodit’in bile yaşadığı söylenene Kaz Dağları, Balıkesir ve Çanakkale şehirleri arasında 21 bin hektar üzerine kurulu bir doğa ve kültür mirasıdır. Tesisimizde araç ile, gitmek istediğiniz bölgesine göre 1 ila 2 saat mesafededir. Yalnızca rehber eşliğinde gezebileceğiniz milli park dışında, Mıhlı Çayı, Hasanboğuldu göleti, Şahinderesi kanyonu ve Sarıkız Türbesi görülecek yerlerden sadece birkaçıdır.